Projekt se týká spolupráce mezi institucemi v oblasti ochrany biologické rozmanitosti přírodních ekosystémů v příhraničních oblastech a zvýšení povědomí místních obyvatel a místních samospráv o problematice spojené s výskytem invazních druhů v návaznosti na směrnici UNEP/CBD/COP/12/L.5 INVASIVE/ALIEN/SPECIES. Bude vyvinuta Strategie hodnocení zdrojů a rizik rostlin pro obce v českopolském pohraničí. Výsledky a závěry projektu budou implementovány mezi obyvateli a veřejnými institucemi.
Projekt INVARO se týká ochrany biologické rozmanitosti původních ekosystémů v příhraničních oblastech. Jeho cílem je zvýšit povědomí místních obyvatel a místních samospráv o problematice spojené s výskytem invazivních druhů rostlin. Tyto druhy se šíří nekontrolovaně a jsou hrozbou pro všechny vyvíjející se a již stabilizované suchozemské a vodní ekosystémy. Mají negativní dopad na přírodní prostředí díky změně stanovišť a vytěsňováním původních druhů.
V rámci projektu INVARO bude vyvinuta autorská metoda k hodnocení zdrojů a rizik spojených s výskytem invazních druhů rostlin v území vybraných obcí v česko-polské příhraniční oblasti. Metoda hodnocení je založena především na použití bezpilotního přístroje - UAV(drones) vybaveného kamerou s dostatečným rozlišením, které umožní identifikaci porostů invazních druhů. Na základě získaných fotografií a terénním ověřením budou definovány zdroje, rizika a možné cesty šíření.
Bude zpracován plán snížení a eliminace rizik, včetně časového plánu, odhadu nákladů, s uvedením nezbytného monitoringu a údajů o možných zdrojích financování. Cílem projektu je spolupráce mezi institucemi, samosprávou, výměna znalostí a zkušeností k ochraně území před invazními druhy rostlin. V rámci projektu budou realizována školení pro obyvatele a místní samosprávy k řešení invazních druhů. Zkušenosti, výsledky a závěry projektu budou šířeny mezi obyvateli a veřejnými institucemi, zejména v příhraničních oblastech.